OŻYWIANIE ARCHIWÓW

Polscy widzowie nie mięli dotąd okazji zapoznać się z większością docenionych na świecie, współczesnych, dokumentalnych filmów found footage, wykorzystujących prywatne i publiczne archiwalne materiały filmowe. Celem projektu jest zagospodarowanie tej luki i udostępnienie polskim odbiorcom filmów ożywiających zasoby archiwów, zaliczanych do kanonu światowej kinematografii. Pokażemy je w zestawieniu z pokazami polskich filmów i projektów artystycznych wykorzystujących tę technikę autorstwa docenionych w kraju i zagranicą twórców: Macieja Drygasa, Zuzanny Janin, Wilhelma Sasnala i autorów filmów zestawionych w projekcie „Entuzjaści” Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa, prezentującym dorobek twórców zrzeszonych w amatorskich klubach filmowych.

Integralną częścią projektu są dyskusje z polskimi artystami, których prace prezentujemy oraz teoretykami i kuratorami. Pozwolą one zrozumieć, na czym polega found footage technika konstrukcji dzieła filmowego oparta na montowaniu „obrazów znalezionych”, prowadząca do rekontekstualizacji gotowego materiału filmowego. Przybliżą rolę dzieł found footage, często ujawniających sprzeczności i zakłamania dominujących dyskursów, w tworzeniu współczesnego repozytorium obrazów historycznych i archiwalnych.

Zadamy pytanie o zmieniający się kształt współczesnych archiwów i zwiększającą się rolę prywatnych, amatorskich filmów w nich gromadzonych i wykorzystywanych przez twórców w projektach artystycznych. W dyskusjach wezmą udział Jakub Mikurda, Paweł Mościcki, Małgorzata Radkiewicz, Dagmara Rode i Łukasz Ronduda, kurator Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, której zbiory filmów found footage będą pokazywane w ramach projektu.

Pokazom filmów i dyskusjom będą towarzyszyły warsztaty, których uczestnicy stworzą własne filmy montażowe z wykorzystaniem archiwalnych materiałów filmowych. Uzupełnieniem projektu jest Home Movie Day – wydarzenie poświęcone kinu amatorskiemu rejestrowanemu na wąskich taśmach. Zapraszamy na nie szczególnie osoby, które posiadają amatorskie filmy na taśmach 8 mm, SUPER 8 mm i 16 mm. Konserwatorzy taśmy sprawdzą ich stan techniczny i dokonają najpilniejszych napraw. Doradzą, jak prawidłowo o nie dbać.

PROGRAM:

14.10 (sobota)

14.00 – pokaz filmów: Merilee Bennett, A Song of Air, 1988 i Zuzanna Janin,  Majka from the movie, 2012. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem Zuzanny Janin i Małgorzaty Radkiewicz

17.00 – pokaz filmów: Richard Fung, Sea In The Blood, 2000, Wilhelm Sasnal, Kodachrome, 2006; Mojave, 2006. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem Dagmary Rode i Mawła Mościckiego

 15.10 (niedziela)

13.00 – pokaz filmów: Robert A. Nakamura, Something Strong Within, 1995; filmów z projektu Entuzjaści Marysi Lewandowskiej i Neila Cummingsa: Przed zmierzchem Leszka Boguszewskiego, 1976, Narodziny człowieka Ryszarda Wawrynowicza, 1963 oraz Współczesna symfonia Macieja Korusa i Jerzego Ridana, 1971. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem Łukasza Rondudy i Leszka Boguszewskiego

16.00 – pokaz filmów: Bill Morrison, The Miners’ Hymns, 2010, Maciej Drygas, Jeden dzień w PRL, 2005. Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem Macieja Drygasa i Jakuba Mikurdy

Pokazy filmów, dyskusje i warsztaty odbędą się na Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37.

Udział w dyskusjach i projekcjach jest bezpłatny, na warsztaty obowiązują zapisy, które ruszą 1.10. Koszt udziału w warsztacie wynosi 35 zł.

Organizatorem projektu jest Fundacja Okonakino. Partnerami projektu są Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Against Gravity, Home Movie Day i Kinoteka. Patronem projektu są „Ekrany”.

Pomysł i realizacja: Paulina Haratyk, Gabriela Sitek

Projekty graficzne: Pilar Rojo

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017

Reklama