PROGRAM

HOME MOVIE DAY WARSZAWA 2020

10-13.09.2020, SZKOŁA, ul. E. Plater 31 oraz inne lokalizacje.

Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity

 

MATKI, CÓRKI, FEMINISTKI. O FILMIE RYTUAŁ CÓRKI OPOWIE DR HAB. AGNIESZKA GRAFF

czwartek, 10 września, godz. 20.30, Iluzjon Mała Czarna po filmie RYTUAŁ CÓRKI reż. Michelle Citron

Michelle Citron w swoim klasycznym już eksperymencie Rytuał córki (Daughter Rite, 1978) nie tylko podważa przyzwyczajenia odbiorcze widzów związane z rzeczywistością, którą ma ukazywać film dokumentalny, ale także obrazuje skomplikowaną relację swoich bohaterek z matką. Jak na decyzje ich matki wpływały oczekiwania wobec kobiet funkcjonujące kilkadziesiąt lat przed czasem narracji filmu? Czy dla córek jest możliwe zrozumienie jej wyborów? Czy bunt wobec matki nie okazuje się kliszą powtarzaną przez bohaterki? O filmie w kontekście drugiej fali feminizmu i relacji matek i córek opowie dr hab. Agnieszka Graff.

Gościni: dr hab. Agnieszka Graff – profesorka w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, badaczka feminizmu i ruchów anty-gender, feministyczna publicystka, felietonistka i pisarka. Członkini rady programowej stowarzyszenia Kongres Kobiet. Autorka takich książek: Matka feministka, 2014, „Rykoszetem. Rzecz o płci, seksualności i narodzie, 2008, Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym, 2001.

 

PROJEKT „BLISCY” CZYLI PORTRETY LUDZI Z WNĘTRZ MIESZKAŃ, WYŚWIETLANE NA ZEWNĘTRZNEJ ŚCIANIE BUDYNKÓW

sobota 12 września, godz. 20:00, podwórko przy Placu Zbawiciela 5 w Warszawie

Kiedy małe zdjęcie rodzinne zostaje powiększone i wyświetlone na zewnętrznej ścianie budynku, pojedyncza historia z wnętrza mieszkania, staje się częścią większej opowieści o społeczności.

Projekt „BLISCY” polega na wyświetlaniu po zmroku, na zewnętrznej ścianie budynków, domowych zdjęć wykonanych przez mieszkańców. Dzięki świetlnej wystawie, obrazy ze środka znajdą się na zewnątrz. Pojawiając się w przestrzeni publicznej, napełnią ją intymnymi historiami bliskich i dalekich sobie ludzi, łącząc je we wspólną, wyjątkową opowieść.

Autorka: Teresa Zofia Czepiec

Współpraca: Joanna Kubicka, Współpraca organizacyjna i techniczna: Agata Balcerzak, Tadeusz Perkowski

Projekt realizowany w ramach programu stypendialnego „Rozszerzona Rzeczywistość” Instytutu Pileckiego

 

HOME MOVIE DAY DLA KLIMATU: KONCERT PRZEDPREMIEROWY CHÓRU KLIMATYCZNEGO Z PREZENTACJĄ FRAGMENTÓW AMATORSKICH FILMÓW KOLEKTYWU HOME MOVIE DAY WARSZAWA

niedziela, 13 września, godz. 20.30, SZKOŁA, E. Plater 31

Home Movie Day dla Klimatu: Koncert przedpremierowy Chóru Klimatycznego z prezentacją fragmentów amatorskich filmów

Chór Klimatyczny powstał wiosną 2020 roku. Grupa niezwykłych indywidualności wykona partyturę Aleksandry Gryki do słów Moniki Sadkowskiej. W utworze słychać myśli mieszkańców miasta, ich ekologiczny niepokój, miłość do życia i nadzieję na wspólną dobrą przyszłość ludzi i przyrody. Utwór należy do miasta, jego mieszkańców i natury, dlatego przeznaczony jest do wykonywania w niezwykłych przestrzeniach, przyciągających uwagę –  jak SZKOŁA, E. Plater 31.

Integralną częścią przedsięwzięcia będą wizualizacje Home Movie Day Warszawa, podczas których zaprezentowane zostaną taśmy amatorskie 8 i 16 mm ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i Muzeum Woli, oddziału Muzeum Warszawy, Fundacji Archeologii Fotografii oraz zbiorów prywatnych. Ruchome obrazy przeniosą widzów w miniony już polski krajobraz sprzed kilkudziesięciu lat, zostaną przywołane w kontekście tematu klimatu i zmian, które na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy.

Prace nad premierą Chóru Klimatycznego są finansowane ze środków otrzymanych od m.st. Warszawy. Projekt jest realizowany w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy.

ALBUM MATEK-CÓREK. Z WYBORU. STWÓRZMY KRONIKĘ HOME MOVIE DAY

czwartek, 10.09, Kino Iluzjon, godz. 19.30-20.30

sobota, 12.09, podwórko przy Placu Zbawiciela 5, od godz. 19.00

niedziela, 13.09, Szkoła, E. Plater 31, od godz. 19.30

Chciałybyśmy zachęcić Was do stworzenia z nami kroniki Home Movie Day Warszawa. Albumu, który będziemy przechowywać jako ważną pamiątkę i systematycznie zapełniać, wraz z kolejnymi edycjami naszego wydarzenia.

W tym roku, kiedy podczas Home Movie Day zwracamy szczególną uwagę z jednej strony na temat klimatu i degradacji przyrody, z drugiej – na wątki kobiece i feministyczne w kinie amatorskim, chcemy rozpocząć nasz album od skupienia się na relacji matek i córek. Kim są i jak wyglądają nasze matki? Te biologiczne i te, które za takie uznajemy, osoby które wywarły najważniejszy wpływ na nasze życie? Oraz kim jesteśmy my same – jako córki, przyszłe albo obecne matki, lub świadome nie-matki? Czy mamy wybór w tych relacjach i jak walczymy o to, by go mieć? A także kim jest dla nas „Matka Natura”? I czy jesteśmy jej wdzięcznymi dziećmi?

Wklejcie do naszej kroniki zdjęcia lub przedmioty obrazujące te relacje (będzie można także na miejscu, z naszą pomocą je skopiować), wpiszcie na jej kartach słowa ich dotyczące, albo zostawcie w niej jakikolwiek ślad w dowolny i najlepszy dla Was sposób. Tak chcemy zbudować wspólny obraz relacji Matek i Córek w całej ich różnorodności.

Do współtworzenia kroniki Home Movie Day Warszawa zapraszamy podczas naszych wydarzeń.