Home Movie Day o podrózach, wakacjach, ekspedycjach i wyprawach

Podczas tegorocznego Home Movie Day szczególnie interesować nas będą filmy z podróży: począwszy od materiałów kręconych na początku dwudziestego wieku przez etnografów i badaczy Antarktyki podczas brytyjskiej ekspedycji na biegun południowy („The Great White Silence”), a skończywszy na współczesnych filmach ze znacznie bliższych podróży, stworzonych przez uczestników projektów Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Pokażemy także wybrane filmy z warszawskich AKF-ów, w tym materiały gromadzone przez Lokalną Pamięć Filmową/Muzeum Woli. Jak również filmy etnograficzne z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, między innymi „Wesele księżackie” z 1937 roku, czyli jeden z pierwszych polskich filmów amatorskich, docenionych na międzynarodowych festiwalach! Home Movie Day uświetni spotkanie z panią Elżbietą Dzikowską, współautorką kultowego „Pieprzu i wanilii”, programu który w czasach PRL-u pokazywał Polakom, jak wygląda świat bardzo daleko od żelaznej kurtyny.

Na Home Movie Day zapraszamy wszystkich miłośników, ale przede wszystkim posiadaczy filmów amatorskich na taśmach 8mm, SUPER 8, 9.5mm (Pathe Baby), 16mm, jak również na kasetach VHS, którzy chcieliby pokazać je innym oraz zobaczyć je na dużym ekranie kinowym. Przez cały dzień będzie można porozmawiać z konserwatorami filmu i dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o taśmy: jak je naprawić, czego nie wolno robić, a co należy, by przetrwały kolejne lata. Dodatkowo w tym roku, dzięki Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu, będziemy także oglądać i digitalizować kasety VHS!

Nie skupiamy się zresztą tylko na filmach, zapraszamy bowiem również wszystkich miłośników kina, którzy posiadają prywatne zdjęcia ukazujące ludzi filmu, czy też budynki kin (najlepiej takich, które zniknęły z mapy Warszawy). Takie fotografie będą mogły zaistnieć na stronie Fototeki Filmoteki Narodowej, a dodatkowo pomożemy w ich identyfikacji i doradzimy w jaki sposób je zdigitalizować oraz archiwizować.

Reklama