„Great White Silence” Herberta Pontinga

Dzieło z 1924 roku dokumentuje podróż Roberta Falcona Scotta na biegun południowy. Mimo że Scott nie był pierwszym człowiekiem, który dotarł na biegun (o kilka dni uprzedził go Amundsen) to jego wyprawa przeszła do legendy, a Anglik w drodze powrotnej zmarł z zimna i głodu. Wyprawa Scotta była fatalnie przygotowana: zabrał na eskapadę sanie mechaniczne, których silnik zamarzł kilka dni po wyruszeniu. Mając ograniczone zaufanie do psów pociągowych, postanowił zastąpić je kucykami islandzkimi zupełnie nieprzystosowanymi do warunków panujących na biegunie północnym. Wreszcie zbudował tylko jeden magazyn z żywnością. Nie zapomniał jednak o piłce – udało mu się rozegrać mecz na zamarzniętym morzu.

Wyprawę dokumentował Herbert Ponting. Aby nakręcić film w tak ekstremalnych warunkach, zabrał ze sobą prawie 4500 m taśmy negatywowej oraz kamerę Newman Sinclair i partiami wysyłał naświetlone filmy do Wielkiej Brytanii. Pierwsza z nich została pokazana publiczności już na samym początku wyprawy – w listopadzie 1911 r.. Druga, obrazująca zdobywanie bieguna, miała swoją premierę w 1912 roku. Zbiegła się w czasie z informacjami o wcześniejszym zdobyciu bieguna przez Amundsena co źle wpłynęło na sukces frekwencyjny filmu. Ciała zmarłych badaczy znaleziono pod koniec 1912 roku.

Pontingowi udało się uratować i po powrocie do kraju zaczął budować mit wokół wyprawy. Filmy zostały ponownie wydane w 1913 roku pod tytułem „Nieśmiertelna Historia Kapitana Scotta”, ale mimo starań reżysera nie udało mu się go specjalnie wypromować. Dekadę później, w 1924 r., film ponownie trafił do kin już jako „The Great White Silence” i był adaptacją książki Pontinga „The Grat White South”. Mimo przychylnych recenzji, w których chwalono kunszt operatorski Pontinga, film nie spotkał się z tak samo ciepłym przyjęciem publiczności.

„The Great White Silence” zostało w 2011 roku zremasterowane przez British Film Institute. Prace trwały 2 lata. Zaczęły się od porównań wszystkich zachowanych kopii. Efekt barwienia został uzyskany cyfrowo, na podstawie wskazówek Pontinga, odczytanych bezpośrednio z taśmy filmowej. Zapraszamy na projekcję filmu w niedzielę w południe!

The-Great-White-Silence-30562_3

The-Great-White-Silence-30562_2

Reklama