Home Movie Day Warszawa wraca tej jesieni! Tym razem odbędzie się w dniach 10-13 września, we współpracy z Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity.
W tegorocznej edycji chciałybyśmy zwrócić uwagę na temat klimatu i zmian, jakie w nim zachodzą. Pokazać, że natura oraz skutki tego, w jaki sposób wkracza w nią cywilizacja, była tematem podejmowanym w różnorodny sposób w kinie amatorskim właściwie od jego początku. Filmowcy amatorzy z zainteresowaniem i troską obserwowali swoje najbliższe otoczenia, doceniali i upamiętniali piękno przyrody, ale także – zaniepokojeni jej stanem – dokumentowali te przemiany w swoich filmach.
W niedzielę 13 września o godzinie 20.30 zapraszamy do Szkoły przy ul. Emilii Plater 31 na Home Movie Day dla Klimatu: Koncert przedpremierowy Chóru Klimatycznego z prezentacją filmów amatorskich wybranych przez Kolektyw Home Movie Day Warszawa
Zdjęcie opublikowane dzięki uprzejmości pani Marii Markiewicz
W ramach, podzielonego na trzy części wydarzenia zaprezentujemy w całości bądź we fragmentach następujące filmy amatorskie: Ślady Marii Markiewicz, filmy dokumentujące Polesie nakręcone przez Zofię Chomętowską, filmy industrialne i domowe Janusza Jarosza, filmy ilustrujące Bukowinę Urszuli Chodnikiewicz oraz utytułowane na licznych konkursach filmów amatorskich filmy Umierające chaty, Ginący świat oraz Poranek w Piaskowni Leona Wojtali. Filmy pochodzą ze zbiorów prywatnych, kolekcji Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Muzeum Woli, oddziału Muzeum Warszawy oraz Fundacji Archeologii Fotografii.
Zostaną one zaprezentowane z oryginalnych taśm 16 i Super 8 mm oraz nośników cyfrowych.
Ścieżkę dźwiękową pokazu stworzy Chór Klimatyczny w ramach swojego przedpremierowego koncertu. Chór Klimatyczny powstał wiosną 2020 roku. Grupa niezwykłych indywidualności wykona partyturę Aleksandry Gryki do słów Moniki Sadkowskiej. W utworze słychać myśli mieszkańców miasta, ich ekologiczny niepokój, miłość do życia i nadzieję na wspólną dobrą przyszłość ludzi i przyrody. Utwór należy do miasta, jego mieszkańców i natury, dlatego przeznaczony jest do wykonywania w niezwykłych, przyciągających uwagę przestrzeniach.
A przed koncertem zapraszamy na dwa wydarzenia, które odbędą się w ramach Home Movie Day:
Spotkanie Matki, córki, feministki. O filmie Rytuał córki opowie dr hab. Agnieszka Graff, które odbędzie się w czwartek, 10 września o godz. 20.30 w Iluzjon Mała Czarna po projekcji filmu Rytuał córki, reż. Michelle Citron
Kadr z filmu Rytuał córki, reż. Michelle Citron
Oraz Projekt „BLISCY” czyli portrety ludzi z wnętrz mieszkań, wyświetlane na zewnętrznej ścianie budynków, który odbędzie się w sobotę 12 września o godz. 20:00 w okolicach placu Zbawiciela w Warszawie. Projekt polega na wyświetlaniu po zmroku, na zewnętrznej ścianie budynków, domowych zdjęć wykonanych przez mieszkańców. W tens sposób obrazy ze środka znajdą się na zewnątrz – w przestrzeni publicznej, którą napełnią intymnymi historiami bliskich i dalekich sobie ludzi, łącząc je we wspólną, wyjątkową opowieść.
Autorką projektu jest Teresa Zofia Czepiec, a współtworzą go Joanna Kubicka, Agata Balcerzak i Tadeusz Perkowski.
Projekcja w przestrzeni osiedla w Krakowie – dokumentacja z działania T. Z. Czepiec